Tweed Heads Seagulls RLFC Ltd

Oldest Provincial Rugby League Club in Australia – Est. 1908

Experience the tradition

romano
POSTEAMPWLDBFAPDPTS
1 Tweed Heads Seagulls 17 16 1 0 0 672 214 458 49
2 Tugun 17 12 5 0 0 442 300 142 41
3 Southport 17 12 5 0 0 508 378 130 41
4 Burleigh Heads 17 10 6 1 0 626 292 334 38
5 Runaway Bay 17 7 10 0 0 374 452 -78 31
6 Ormeau 17 5 12 0 0 314 578 -264 27
7 Bilambil 17 4 12 1 0 316 552 -236 26
8 Currumbin 17 1 16 0 0 226 662 -436 18

 

ROUND ONE (10 April)
Date Home Away Venue Time Result
Sun, 10 April Tweed Heads Runaway Bay  Brien Harris Oval  2:20pm 36 - 20 W 
           
ROUND TWO (17 April)   
Date Home Away Venue Time  Result
Sun, 17 April Ormeau Tweed Heads Brien Harris Oval 3:30pm 16 - 44 W 
           
ROUND THREE (24 April)   
Date Home Away Venue Time  Result
Sun, 24 April Tweed Heads Currumbin Piggabeen 12:15pm 54 - 22 W
           
ROUND FOUR (1 May)
Date Home Away Venue Time  Result
 Sun, 1 May  Bilambil Tweed Heads Bilambil Sports Ground 2.00pm 0 - 30 W
           
REPRESENTATIVE WEEKEND - NO CLUB FOOTBALL (6, 7, 8 May)
           
  Chairmans Shield        
           
ROUND FIVE (15 May)
Date Home Away Venue Time  Result
Sun, 15 May Tweed Heads Tugun Piggabeen 12:15pm 32 - 16 W 
           
ROUND SIX (22 May)  
Date Home Away Venue Time  Result
Sun, 22 May Tweed Heads Burleigh Piggabeen 12:15pm 16 - 36 W 
           
ROUND SEVEN (29 May)   
Date Home Away Venue Time  Result
 Sun, 29 May Southport Tweed Heads Owen Park 2:00pm 32 - 12 L 
           
ROUND EIGHT (5 June)   
Date Home Away Venue Time  Result
Sun, 5 June Tweed Heads Runaway Bay Piggabeen 12:15pm 6 - 50 W 
           
ROUND NINE (12 June)
Date Home Away Venue Time  Result
Sun, 12 June Tugun Tweed Heads Boyd Street 2:00pm 0 - 34 W 
           
ROUND TEN (19 June)   
Date Home Away Venue Time  Result
Sun, 19 June Tweed Heads Burleigh Piggabeen 12:15pm 24 - 10 W 
           
ROUND ELEVEN (26 June)
Date Home Away Venue Time  Result
Sun, 26 June Tweed Heads Southport  Piggabeen  12:15pm 40 - 14 W 
           
ROUND TWELVE (2 - 3 July) 
Date Home Away Venue Time  Result
Sun, 3 July Tweed Heads Bilambil Piggabeen 12.15pm 40 - 0 W
           
NO GAMES SCHEDULED (10 July)     
           
ROUND THIRTEEN (17 July)            
Date Home Away Venue Time  Result
Sun, 17 July Tugun  Tweed Heads  Boyd Street  2:00pm 24 -28 W 
           
ROUND FOURTEEN (24 July)   
Date Home Away Venue Time  Result
Sun, 24 July Currumbin Tweed Heads Galleon Way 2:00pm 0 - 68 W 
           
ROUND FIFTEEN (31 July)   
Date Home Away Venue Time  Result
Sun, 31 July Runaway Bay Tweed Heads Bycroft Oval 2:00pm 8 - 46 W 
           
ROUND SIXTEEN (7 Aug)
Date Home Away Venue Time  Result
Sun, 7 Aug Burleigh Tweed Heads Pizzey Park 2.00pm 22 - 26 W 
           
ROUND SEVENTEEN (14 Aug)          
Date Home Away Venue Time  Result
Sun, 14 Aug Tweed Heads Ormeau Piggabeen 12:15pm 64 - 8 W 
           
FINALS     
           
SEMI FINAL 1 20th August Team 4 v Team 5  Game A  
  21st August Team 2 v Team 3  Game B  
SEMI FINAL 2 27th August Loser Game B v Winner Game A  Game C  
  28th August Team 1 v Winner Game B  Game D  
PRELIM FINAL 4th September Loser Game D v Winner Game C  Game E  
GRAND FINAL 11th September Winner Game D v Winner Game E    
           

 

 

 

ROUND 1 GALA ROUND      
 
Saturday 29th March - all A Grade games at Owen Park, Southport      
Tweed Heads v Bilambil   1.00pm   28 - 0 W 
             
             
Sunday 30th March U/19 & Reserve Grade at Pizzey Pk, Burleigh
Tweed Heads v Bilambil U/19 11.00am   20 - 0 W 
Tweed Heads v Bilambil Reserve 12.30pm   30 - 10 W 
             
             
ROUND 2       U/19 Reserve A Grade
             
Sunday 6th April
Tweed Heads v Runaway Bay Piggabeen Oval 12.00pm 1.30pm 3.00pm
        20 - 38 L  36 - 0 W  36 - 18 W 
             
ROUND 3       U/19 Reserve A Grade
             
Sunday 13th April   
Tugun v Tweed Heads Boyd Street 12.00pm 1.30pm 3.00pm
        36 - 18 L  18 - 18 D  24 - 12 L 
             
EASTER WEEKEND - NO CLUB FOOTBALL      
18th/19th/20th/21st April      
             
ROUND 4       U/19 Reserve A Grade
             
Saturday 26th April      
Tweed Heads v Cudgen Piggabeen 2.00pm 3.30pm 5.00pm
        34 - 16 L  54 - 6 W  40 - 16 W 
             
ROUND 5 RIVALRY ROUND     U/19 Reserve A Grade
             
Sunday 4th May            
Burleigh v Tweed Heads Pizzey Park 10.00am 11.30am 1.00pm
        22 - 24 W 30 - 24 L 24 - 20 L
             
ROUND 6       U/19 Reserve A Grade
             
Sunday 11th May            
Currumbin v Tweed Heads Galleon Way 12.00pm 1.30pm 3.00pm
        16 - 30 W  18 - 46 W  10 - 42 W 
             
REPRESENTATIVE WEEKEND - NO CLUB FOOTBALL      
16th/17th/18th May      
Rep Game   Chairmans Shield   U/20   A Grade
             
             
ROUND 7       U/19 Reserve A Grade
             
Saturday 24th May      
Tweed Heads v Southport Piggabeen 2.00pm 3.30pm 5.00pm
        12 - 56 L  4 - 32 L  20 - 20 D 
             
ROUND 8       U/19 Reserve A Grade
             
Sunday 1st June      
Cudgen v Tweed Heads Ned Byrne Oval 12.00pm 1.30pm 3.00pm
        26 - 12 L  0 - 26 W  4 - 56 W 
             
CATCH-UP WEEKEND      
7th/8th/9th June -Catch up round for any postponed games.      
             
ROUND 9       U/19 Reserve A Grade
             
Saturday 14th June    
Tweed Heads v Currumbin Piggabeen 2.00pm 3.30pm 5.00pm
        28 - 0 W  60 - 0 W  30 - 16 W 
             
ROUND 10       U/19 Reserve A Grade
             
Sunday 22nd June
Runaway Bay v Tweed Heads Bycroft Oval 12.00pm 1.30pm 3.00pm
        62 - 0 L  26 - 12 L  10 - 42 W 
ROUND 11       U/19 Reserve A Grade
             
Sunday 29th June      
Tweed Heads v Tugun Piggabeen 12.00pm 1.30pm 3.00pm
        36 - 30 W  16 - 22 L  26 - 32 L 
             
ROUND 12       U/19 Reserve A Grade
             
Sunday 6th July      
Bilambil v Tweed Heads Bilambil   12.30pm 2.00pm
         BYE 16 - 28 W  22 - 18 L 
             
CATCH UP WEEKEND      
12th/13th July - Catch up round for any postponed games      
GOLD COAST- TWEED RUGBY LEAGUE RACE DAY - Saturday 12th July
ROUND 13       U/19 Reserve A Grade
             
Sunday 20th July 
Tweed Heads v Cudgen Piggabeen 12.00pm 1.30pm 3.00pm
        22 - 24 L  16 - 16 D  64 - 10 W 
             
ROUND 14       U/19 Reserve A Grade
             
Sunday 27th July      
Southport v Tweed Heads Owen Park 12.00pm 1.30pm 3.00pm
         24 - 16 L 48 - 0 L  50 - 16 L 
             
ROUND 15       U/19 Reserve A Grade
             
Sunday 3rd August      
Tweed Heads v Currumbin Piggabeen 12.00pm 1.30pm 3.00pm
        16 - 58 L  54 - 10 W  26 - 32 L 
             
ROUND 16            
             
Saturday 9th August      
Runaway Bay v Tweed Heads Bycroft Oval 12.30pm 2.00pm 3.30pm
        Forfeit L 24 - 16 L  34 - 34 D 
             
ROUND 17       U/19 Reserve A Grade
             
Sunday 17th August            
Tweed Heads v Burleigh Piggabeen 12.00pm 1.30pm 3.00pm
        Forfeit L  6 - 44 L 18 - 25 L 
FINALS            
             
SEMI FINAL 1   23rd August Team 4 v Team 5     Game A
    24th August Team 2 v Team 3     Game B
SEMI FINAL 2   30th August Team 1 v Winner Game B     Game C
    31st August Loser Game B v Winner Game A     Game D
PRELIM FINAL   7th September Loser Game C v Winner Game D     Game E
GRAND FINAL   14th September Winner Game C v Winner Game E      
             
GCRL PRESENTATION NIGHT - FRIDAY 26TH SEPTEMBER      

ISC Games & Results

Tweed TV

Social Media

Tweed Heads Seagulls
The boys have landed in Townsville ready to take on Blackhawks tomorrow. https://t.co/kCor59UOtP
Tweed Heads Seagulls
The Gulls' Mal Meninga Cup team will play for a finals berth on Sunday after victory over leaders Norths. https://t.co/VPgKWxhx30
Tweed Heads Seagulls
Some great pics are on the QRL website from the Gulls' great win over the Devils. Have a look:… https://t.co/fZV7N44t3W
Tweed Heads Seagulls
Aaron Zimmerle talks about Sunday's milestone clash with Norths Devils - his 100th in the ISC as coach.… https://t.co/GzNjgfXLn8
Follow Tweed Heads Seagulls on Twitter

ISC Ladder

Team

Played

Pts

Sunshine Coast Falcons

7

11

Easts Tigers

7

11

Redcliffe Dolphins

7

10

Souths Logan Magpies

7

10

PNG Hunters

7

10

Townsville Blackhawks

7

8

Norths Devils

7

8

Wynnum Manly Seagulls

7

6

Mackay Cutters

7

6

Ipswich Jets

7

4

Northern Pride

7

4

Burleigh Bears

7

4

CQ Capras

7

4

Tweed Heads Seagulls

7

2

Be Part of the Flock

Subscribe to our mailing list

* indicates required
Go to top